Posterde Son Yenilik

Posterde Son Yenilik
  
   İllüstrasyon gerçekte bir grafik sanatıdır. Resim ya da fotoğrafa göre daha abartılı bir anlatımı benimser. Bu yönüyle bir hikayeyi, bir olayı çizgilerle, fantastik bir anlatım dili kullanarak daha dikkat çekici bir şekilde kağıda dökme sanatıdır da diyebiliriz. Türkiye’de bu sanatın ilk temsilcisi İhap Hulusi Görey idi. Eskiden resim kalemleri, mürekkep, keçeli kalem, sulu boya, kuru boya, guaj gibi tekniklerle yapılan bu sanat dalı, günümüzde artık usta grafikerler tarafından bilgisayar desteği alınarak yapılmaktadır. Bilimsel ve teknik alanda kullanılan, ya da gazete, dergi, ansiklopedi gibi yerlerde yayın amaçlı kullanılan örnekleri vardır. Bir de reklam amaçlı illüstrasyonlar mevcuttur. Afiş, ilan ve ambalajlar da oldukça sık karşımıza çıkar. İllüstrasyon poster türü de bu alanda kullanılan örneklerdendir.
  
   Posterde Ne Tip İllüstrasyonlar Kullanılır?
  
   Grafik, başlı başına tasarım ve yaratıcılık isteyen bir sanat dalıdır. Hele de reklam sektörüyle ilgili bir çalışma yapılacaksa hem ürünü doğru tanıtmalı, hem dikkat çekicilik vasfı taşımalı, hem de oldukça özgün bir proje olmalı. İllüstrasyon poster tasarımları bu kriterlere uygun çalışmalar ortaya koyarsa, ürün sahibi firma için talepler yerine gelmiş sayılacaktır. Reklam şirketleri de bundan karlı çıkacaktır.
  
   Ticari bir metanın reklamı gibi gözükse de, aslında yaratıcılık ve özgünlük barındırdığı müddetçe aynı zamanda bir sanatsal eylem olarak da kabul edilebilecektir. Bunun için ürün ya da etkinliğin pazarlandığı hedef kitleyi iyi bilmek gerekir. Dünyada ve ülkemizde illüstrasyon poster tasarımcılarının sayısı günden güne artmakta, nitelikli işler ortaya çıkmaktadır. Posterin tipografisi ve imaj kullanımı yerinde, renkler birbirine uyan şekilde kombinlenmiş çalışmalardır bunlar. Markanın hedef kitleye vermek istediği mesajı en doğru şekilde iletirler. Böylece akılda kalıcılık ve dikkat çekicilik özelliğini de üzerlerinde taşırlar.
  
  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *